Duyurular  »  Su Maymunu Adlı Ürün Satışı Hakkında Önemli Duyuru

Son zamanlarda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na gelen şikayetlerde; bakkal, market, kırtasiye, okul kantinleri, oyuncak ve hediyelik eşya satan satış yerleri ve benzeri satış yerlerinde çacuklara yönelik satılan ve çocuklar tarafından oyuncak olarak değerlendirilen ancak bitkilerin sulanması ve dekorasyon amacı ile kullanılan "su maymunu" , "büyüyen su topları" "bio-gel" vb. isimler ile satışa sunulan ürünlerin çocuklar tarafından yutulması sonucunda ölüme yol açabileceği ve tüketicinin sağlığı riske atıldığı ifade edilmektedir.

Bitkilerin yaşaması ve dekorasyon amacı için su ile temasında 400 kata kadar büyüyebilen söz konusu ürünlerin, çocuk sağlığı ve güvenliğini tehlikeye attığı sonucuna varılmıştır.

-Söz konusu ürünlerin oyuncak olmadığı, dekorasyon amaçlı olduğu bilgisinin ambalaj üzerinde yazılmasının ve sadece çiçekçiler ve canlı bitki satışı yapan ve benzeri mağazalar tarafından satışının yapılabileceği,

-Bakkal, market, kırtasiye, okul kantinleri, oyuncakçı ve hediyelik eşya satışı yapılan yerleri ve benzeri  firmaların ürünleri satıştan kaldırmaları gerekmektedir.

Üye firmalarımızın Bakanlık denetmenlerince başlanılan piyasa gözetimi ve denetimlerinde  mağdur olmamaları açısından önem arz etmektedir.Hızlı İletişim

Foto Galeri

Site Haritası