Duyurular  »  A.TR Dolaşım Belgelerine Islak İmza Tatbik Edilmesi Hk. (Güncelleme)


10/05/2024

Sayın Üyemiz,

02.05.2024 tarihinde yapmış olduğumuz duyuru ile Ticaret Bakanlığı tarafından 1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren (bu tarih dahil olmak üzere) MEDOS’da düzenlenen A.TR Dolaşım Belgelerinin 12 no.lu gümrük vizesi hanesine, gümrük memurları tarafından ıslak imza tatbik edilmesi gerektiğine dair Avrupa Komisyonu’nun kararına ilişkin bilgi verilmişti.

Duyurumuza konu T.C. Ticaret Bakanlığı yazısında, konuya ilişkin ikinci bir talimata kadar 1 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla A.TR Dolaşım Belgelerinin onay ve vize aşaması mevcut durumda olduğu gibi elektronik olarak gerçekleştirileceği; bununla birlikte belgenin ihracatçı tarafından MEDOS sistemi üzerinden çıktısının alınmasının ardından "gümrük vizesi" kutusu gümrük memurlarınca imzalanacağı bildirilmişti.

Bu defa 10.05.2024 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden aldığımız yazıdaT.C. Ticaret Bakanlığı’nın yazısına atıfta bulunularak;

Belirtilen tarihten önce (1 Mayıs 2024) düzenlenmiş olup; eşyanın sevk halinde olması, geçici depolama yerinde beklemesi, antrepoda bulunması gibi sebeplerle 1 Mayıs 2024 tarihi ve sonrasında Avrupa Birliği (AB) gümrüklerine sunulabilen ve ıslak imzalı olmayan A.TR Dolaşım Belgelerinin ıslak imzalı sayılabilmesi için Ticaret Bakanlığınca bir kabul metni hazırlanarak Avrupa Komisyonu’na iletileceği hususunda bilgi verilmiştir.

Bu itibarla, 1 Mayıs 2024 tarihi ve öncesinde düzenlenen ve ıslak imza bulunmayan A.TR Dolaşım Belgelerinin AB gümrüklerince kabul edilmesinde bir engel teşkil etmediği ifade edilmiştir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Turgutlu Ticaret ve Sanayi OdasıHızlı İletişim

Foto Galeri

Site Haritası