Duyurular  »  Atık Çerçeve Direktifi

4 Nisan 2024

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden (TOBB) Odamıza iletilen 02.04.2024 tarihli ve 3545 sayılı yazıda, Atık Çerçeve Direktifinin Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edildiği bildirilmektedir.

Söz konusu taslak direktifte; 31 Aralık 2030'a kadar ulusal düzeyde karşılanacak olan atık azaltma hedeflerinde daha yüksek ve bağlayıcı hedefler önerilmektedir. Bu çerçevede, gıda işleme ve imalatta Komisyon tarafından önerilen %10 yerine en az %20 ve perakende, restoranlar, gıda hizmetleri ve hanelerde kişi başına önerilen %30 yerine %40 azaltım hedefi belirlenmektedir.

İlgili yazıda ilaveten, tekstil üreticilerinin ayrı ayrı toplama, ayırma ve geri dönüştürme maliyetlerini karşılamak zorunda kalacağı üretici sorumluluğu (Extended Product Responsibility - EPR) planlarının genişletilmesinin öngörüldüğü belirtilmektedir. AP pozisyonunda, Komisyon tarafından önerilen 30 aya kıyasla, üye devletlerin ERP'yi direktifin yürürlüğe girmesinden 18 ay sonra oluşturmaları hususuna yer verilmektedir. Yeni kuralların deri, bileşimli deri, kauçuk veya plastik gibi tekstille ilgili malzemeler içeren ürünler de dahil olmak üzere giyim ve aksesuar, battaniye, yatak çarşafı, perde, şapka, ayakkabı, şilte ve halı gibi ürünleri kapsaması öngörülmektedir.

Söz konusu yazıda, bundan sonraki aşamada, Haziran 2024'te Avrupa seçimlerinin ardından yeni Parlamento tarafından takip edilerek, AB Konseyi ile müzakerelerin başlamasının öngörüldüğü ifade edilmektedir.

Parlamentonun pozisyon belgesi ekte yer almaktadır.

 

EK

 

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Turgutlu Ticaret ve Sanayi OdasıHızlı İletişim

Foto Galeri

Site Haritası