Duyurular  »  Bölgesel Yatırım Ortamı Değerlendirme Projesi
TOBB’ dan Odamıza gelen yazıda; 2010 yılı AB-Türkiye mali işbirliği programlaması kapsamında, 19.09.2014 tarihi itibariyle AB finansman desteği ve ülkemiz eş finansmanı ile uygulanmakta olan "Bölgesel Yatırım Ortamı Değerlendirmesi Projesi başlatıldığı bildirilmektedir. Dünya Bankası'nın yürütücü kuruluş olarak yer alacağı proje kapsamında 81 ilde toplam 6.000 firmaya, ihale yöntemi ile belirlenmiş üç araştırma şirketi tarafından anket uygulanacağı, anketle firmalara, altyapı ve hizmetler, satış ve tedarik, rekabet, yenilik, kapasite, yatırım yeri ve izinler, finansman, istihdam gibi konular hakkında sorular sorulacağı belirtilmektedir. 
    İşletme anketi Dünya Bankası tarafından geliştirilmiş, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Türkiye İstatistiktik Kurumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Yatırım Destek Tanıtım Ajansı, Kalkınma Ajansları ve Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfının katkılarıyla proje için ülkemize uyarlanmıştır. Anket neticesinde "Ulusal Yatırım Ortamı Değerlendirmesi" raporu ve her bir 26 Düzey 2 bölgesi için "Bölgesel Yatırım Ortamı Değerlendirmesi" raporu yayınlanacaktır. Yatırım ortamının bölgesel düzeyde ilk defa analiz edileceği anket için görüşülecek firmalar TÜİK İş Kayıtları temel alınarak tespit edilmiştir. 
    Kalkınma Bakanlığından gönderilen yazıda devamla; araştırma şirketleri tarafından ankete katılmalarıiçin iletişime geçilecek firmaların bu talebe olumlu yaklaşmaları ve anket sorularına eksiksiz yanıt vermelerinin projenin yürütülmesi ve değerlendirilmelerin sağlıklı bir şekilde yapılması açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekilerek, Birliğimizden proje bülteninin üyelerimize gönderilmesi ve firmalarının ankete katkı vermeleri konusunda bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi talep edilmektedir. 
   İşletme anketi ve uygulaması hakkında sorularınız ya da daha detaylı bilgi almak için Dünya Bankası ekonomisti Can Selçuki (e-posta: [email protected], telefon: 0312 459 8369) le iletişime geçebilirsiniz 


Hızlı İletişim

Foto Galeri

Site Haritası