Duyurular  »  İtiraz ve İzahat Uygulaması Hakkında

02 Kasım 2022 -

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza iletilen 31.10.2022 tarihli ve E-34221550-010.99-11326 sayılı yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığı’nın bir yazısına atıfta bulunularak, özel sektörün mer'i mevzuatta yer alan uygulamalara ilişkin görüşlerinin kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılmasını teminen, ilgili kamu otoritesinin koordinasyonunda çalışmalarını sürdüren Kurul ve Komitelerin faaliyetlerine TOBB tarafından katılım sağlandığı hususu belirtilerek; söz konusu komitelerden biri olan ve T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonda faaliyetlerine devam eden Ticaretin Kolaylaştırılması Koordinasyon Komitesi tarafından, gümrük işlemlerine ilişkin itiraz süreçleri ve izahat uygulamasına dair çalışmaların gerçekleştirildiği bilgisi paylaşılmıştır.

Yazıda, itirazlar ve sonuçlanan davalara dair istatistiklerin derlenmesi, sahada yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri ile izahat uygulamasının yaygınlaştırılmasına yönelik görüşlerimiz talep edilmektedir.

Bu kapsamda, mezkur hususlar da dikkate alınarak gümrük işlemlerine ilişkin itiraz süreci ve izahat

uygulamasının iyileştirilmesine yönelik görüş, öneri ve değerlendirmelerinizin, 10 Kasım 2022 Perşembe günü mesai bitimine kadar [email protected] e-posta adresine iletilmesi hususunu bilgilerinize sunarız.

 

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası

 Hızlı İletişim

Foto Galeri

Site Haritası