Duyurular  »  Marka Olarak Türkiye İbaresinin Kullanımı

06 Aralık 2021

Sayın Üyemiz,

T.C. Cumhurbaşkanlığı’ndan bugün yayınlanan 31679 nolu genelgede, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, binlerce yıllık Devlet geleneğinin ışığında, kadim Türk milletine yakışır, nitelikli ve değerli çalışmalar gerçekleştirerek milletimizin kültür ve değerlerini muhafaza etmeyi ve yüceltmeyi temel görevlerinden biri olarak kabul etmiştir.

Bu anlayışla yurtiçi ve yurtdışında sürdürülen çalışmalarda, Türk Milletinin değerlerine büyük bir özen gösterilerek, ‘Türkiye’ markası ulusal ve uluslararası mecrada ülkemizin çatı markası olarak kabul edilmiştir.

‘Türkiye’ ibaresi Türk milletinin kültür, medeniyet ve değerlerini en iyi şekilde temsil ve ifade etmektedir. Bu kapsamda, ihraç ürünlerimizde, ‘Made in Turkey’ yerine ‘Made in Turkiye’ ibaresi kullanılmaya başlanarak, ürünlerimiz ‘Türkiye’ ibaresi ile tanıtılmış ve tüm dünya ile buluşturulmuştur. Bundan sonra her alanda Devletimiz ve milletimizin binlerce yıllık birikiminin ‘Türkiye’ markası altında temsili hedeflenmektedir.

‘Türkiye’ markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında, başta diğer devletler ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla resmi ilişkilerde olmak üzere, her türlü resmi yazışmalarda ‘Turkey’, ‘Turkei’, ‘Turquie’ vb. ibareler yerine ‘Türkiye’ ibaresinin kullanımı konusunda gerekli hassasiyet gösterilecektir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Turgutlu Ticaret ve Sanayi OdasıHızlı İletişim

Foto Galeri

Site Haritası