Duyurular  »  Sınır Kapısındaki Laboratuvarın Açılışı Hk.


27 Mart 2024

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden (TOBB) Odamıza iletilen 25.03.2024 tarihli ve 3253 sayılı yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığından alınan 15.03.2024 tarihli ve 94998417 sayılı yazıya atfen, bitkisel ve hayvansal ürün taşıyan tırların numunelerinin Kapitan Andreevo Sınır Kapısında incelenmesine olanak sağlayacak bir laboratuvarın 29/02/2024 tarihinde faaliyete başladığı bildirilmiştir.

İlgili yazıda, söz konusu laboratuvarın özellikle yaş sebze ve meyve nakliyecilerimizin sınırda bekleme sürelerini azaltacağı, ihracatçılarımızın maliyetlerini düşürerek rekabet güçlerini artıracağı ve de genel olarak sınır kapılarında daha fazla yük aracı işleminin gerçekleştirilmesine katkı sağlayacağı ifade edilmektedir.

Diğer taraftan, mezkur laboratuvarda günlük 30 – 40 numune işlenebildiği, numunelerin ürünlere bağlı olmakla birlikte 3 – 8 saat arasında analiz edildiği, cihazların yeni olması sebebiyle Mart ayının sonu gibi optimal kapasiteye ulaşılmasının beklendiği, optimal kapasitenin ise günlük yaklaşık 80 numunenin analiz edilmesi olduğu bilgisine yer verilmektedir.

Bu çerçevede, söz konusu duruma ilişkin olarak anılan ülke ile işbirliği yapan üyelerimizin ayrıntılı bilgi için ilgili Ticaret Müşavirliğimiz ([email protected]) ile temasa geçebileceği bildirilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Turgutlu Ticaret ve Sanayi OdasıHızlı İletişim

Foto Galeri

Site Haritası